EXPONATUL LUNII FEBRUARIE LA MUZEUL NAȚIONAL AL MARINEI ROMÂNE:

Muzeul Marinei Române adăposteşte în incinta sa o mulţime de piese de o mare valoare. Una dintre acestea este amfora romană cu seu de oaie, o piesă foarte rară şi interesantă, care are o vechime de circa 1800 de ani.

Această amforă a fost descoperită accidental la est de Constanţa, la data de 25 septembrie 1982, la o adâncime de 40 de metri, de către un vas de pescuit. În pofida vechimii sale, exponatul se prezintă într-o stare de conservare foarte bună, iar seul din interior s-a solidificat datorită salinităţii mării. Potrivit buletinului de analiză al conţinutului, cu nr. 8240 din 14 decembrie 1982, efectuat de laboratorul central pentru încercări şi expertize fizico-chimice, calitatea seului de oaie, care a sfidat secolele, conservat fiind în interiorul amforei, este deosebit de bună, cu excepţia acidităţii libere organice, ceilalţi parametri fiind comparabili cu ai unui seu proaspăt, de bună calitate. Buletinul de analiză poate fi văzut alături de fragmentul de amforă care se regăseşte în expoziţia de bază a Muzeului Marinei Române. În antichitate seul de oaie era folosit pentru iluminatul cu opaiţe, dar şi la gătit. Seul constituia totodată unul din ingredientele necesare în prepararea cosmeticelor naturale. Astfel, praful din oxid de plumb, amestecat cu seu de oaie devenea un fond de ten foarte alb, folosit pentru a masca bronzul pielii. Cu cât o femeie avea pielea mai albă, cu atât era considerată mai frumoasă. Pe de altă parte, seul era folosit şi în medicină, pentru vindecarea rănilor şi contuziilor.