Vernisaj „Amfora” – „ARIPI DE LUMINĂ”!

Marți, 30 aprilie 2024, la Muzeul Național al Marinei Române, începând cu ora 17.00, în salonul expozițional „Clio” a avut loc vernisajul expoziției „Aripi de lumină” organizat de artiștii Careului Artelor „Amfora” Constanța, expoziție dedicată renașterii, primăverii și a Sărbătorilor Pascale. La eveniment au participat 39 de artiști cu lucrări în ulei, acrilic, acuarelă, grafică, goblen, tapiserie și sculptură. La vernisaj au luat cuvântul, din partea gazdelor, doamna dr. Andreea Croitoru, șeful Secției Muzeu Constanța și domnul profesor grafician Leonte Năstase. Evenimentul a fost coordonat cu aceeași însuflețire, ca de fiecare dată, de doamna Nynna Vizireanu: „Mulțumim gazdelor pentru sprijinul acordat în realizarea evenimentului și doamnei Andreea Maria Croitoru pentru cuvintele de încurajare și apreciere. Mulțumiri patricipanților pentru că ne-au onorat invitația. Mulțumiri și recunoștință profesorului Năstase Leonte pentru prezentarea vernisajului cât și pentru că ne este mereu aproape prin sfaturi și încurajări! Mulțumesc tuturor celor care au participat la buna organizare acestui a vernisaj! Mulțumesc celor care ne au imortalizat evenimentul. Pentru momentul poetic, felicitari: Vali Iacob Matei, Cioroiu Marius Gabriel, Dan Lăpuște, Mihaela Cojocaru Mihaela și Liviu Băiețel. Felicitări din suflet tuturor expozanților!”

Expoziția poate fi adminrată până pe data de 19 mai 2024, în programul de vizitare al muzeului.

Vă așteptăm cu drag !