PREMIERE LA CONCURSUL DE MATEMATICĂ „VICEAMIRAL VASILE URSEANU”

Liga Navală Română, Colegiul Militar „Alexandru Ioan Cuza” și Muzeul Național al Marinei Române au organizat sâmbătă, 6 aprilie, festivitatea de premiere a concursului de matematică „Viceamiral Vasile Urseanu”. La concurs au participat aproximativ 150 de elevi ai claselor a VIII-a din județele Constanța și Tulcea.
La Constanța, premierea elevilor câștigători a avut loc la Muzeul Național al Marinei Române, începând cu ora 10.00, în Sala de conferințe „Clio”.
Premiile au fost înmânate câștigătorilor de președintele Ligii Navale Române, filiala Constanța, contraamiral de flotilă (r) Aurel Constantin, de directorul Muzeului Național al Marinei, comandor Marius Laurențiu Rohart și de comandor Gabriel Tănase, reprezentantul Colegiului Militar „Alexandru Ioan Cuza”.
Aflat la cea de-a XXVII-a ediție, concursul de matematică „Viceamiral Vasile Urseanu”, începând cu anul acesta, va fi patronat de Colegiul Național Militar „Alexandru Ioan Cuza”.