Reprezentanții Muzeului Național al Marinei Române la sărbătorirea a 100 de ani de activitate a Muzeului Militar Național „Regele Ferdinand I”

Luni, 18 decembrie 2023, a avut loc la sediul Muzeului Militar Național „Regele Ferdinand I” o dublă festivitate cu ocazia aniversării a 100 de ani de la înființarea muzeului. În prezența domnului general maior Valeriu Roșu, locțiitorul Șefului Direcției pentru Relația cu Parlamentul și Calitatea Vieții Personalului din MapN și a domnului general locotenent Corneliu Postu, Directorul Statului Major al Apărării, s-a dezvelit o placă aniversară și a avut loc vernisajul expoziției ”Muzeul Militar Național – 100 de ani, 100 de obiecte”. Muzeul Național al Marinei Române a fost reprezentat de directorul instituției, comandor dr. Marius-Laurențiu Rohart, dr. Andreea Croitoru și dr. Dan-Dragoș Sichigea, care au înmânat domnului colonel Radu Riti, directorul Muzeului Militar Național „Regele Ferdinand I”, o plachetă omagială, în semn de prețuire și gânduri bune pentru următorul veac de activitate.