ZIUA CULTURII NAȚIONALE – ZIUA EMINESCU

La 16 noiembrie 2010, Camera Deputaţilor a adoptat un proiect de lege, prin care ziua de naştere a lui Mihai Eminescu a devenit Zi a Culturii Naţionale.
În expunerea de motive a iniţiatorilor se arată: „Ziua Culturii Naţionale va fi, în viziunea noastră, o zi în care nu numai celebrăm un mare creator, dar şi o zi de reflecţie asupra culturii române, în genere, şi a proiectelor culturale de interes naţional”.
Decretul pentru promulgarea Legii privind declararea zilei de 15 ianuarie – Ziua Culturii Naţionale a fost semnat la 6 decembrie 2010, iar Legea nr. 238 din 7 decembrie 2010 a fost publicată în MO 831 din 13 decembrie 2010.
Pentru că această zi are o importanță deosebită pentru toți românii și pentru că marele nostru poet național a iubit marea atât de mult, am ales să reamintim tuturor prietenilor noștri frumoasele versuri ale poeziei „Dintre sute de catarge”:

DINTRE SUTE DE CATARGE

Mihai Eminescu