28 MAI – ZIUA ÎNĂLȚĂRII DOMNULUI – ZIUA EROILOR

După căderea comunismului, în anul 1995 a fost adoptată Legea nr. 48 privind instituirea Zilei Eroilor și Legea nr. 379/2003 privind regimul mormintelor și operelor comemorative de război, în care se precizează că Ziua Eroilor se sărbătorește cu prilejul Zilei Înălțării Domnului Iisus Hristos.
Primele misiuni militare ale României în noile teatre de operații au avut loc în 2002, când au fost dislocate unități în Afganistan. De atunci, s-au desfășurat numeroase misiuni externe, în Afganistan, Irak sau Kosovo, timp în care, 30 de militari romani au murit pe câmpul de luptă, iar alte zeci au fost răniți.
Anul acesta, în data de 28 mai, de Ziua Eroilor, militarii români și civilii aduc un omagiu acestor eroi și se roagă pentru sufletele lor.
Pentru a păstra vie memoria lor, le vom pomeni numele și sacrificiul în rândurile ce urmează:
Militari marinari eroi căzuți în evenimentele de la sfârșitul anului 1989
Căpitan comandor (p.m.) Ion Șercăianu, căzut în misiune la 22 decembrie 1989, la farul Tulza.
Locotenent colonel (p.m.) Vasile Carp, căzut în misiune la 24 decembrie 1989, în zona C.E.T. Constanța.
Sublocotenent (p.m.) Dumitru Stan, căzut în misiune la 25 decembrie 1989
Militari marinari eroi căzuți în teatrele de operații
Sublocotenent (p.m.) Claudiu Popa, căzut la datorie în teatrul de operații din Afganistan, pe 22 septembrie 2013
Sublocotenent (p.m.) Adrian Postelnicu, căzut la datorie în teatrul de operații din Afganistan, pe 22 septembrie 2013