Ceremoniile militare și religioase organizate pentru înmormântarea militarilor căzuți la datorie în accidentele aviatice, care au avut loc în județul Constanța, în seara zilei de 2 martie, vor avea loc sâmbătă, 5 martie. Militarii vor fi depuși în cursul zilei de astăzi, 4 martie 2022, la Sediul Muzeului Național al Marinei Române (Strada Traian nr. 53 A, Constanța).Toți cei opt militari, care și-au pierdut viața în urma accidentelor aviatice din județul Constanța, au fost decorați post-mortem de Președintele României cu Ordinul „Virtutea Aeronautică” în grad de Cavaler, cu însemn de pace, respectiv cu Ordinul „Virtutea Maritimă” în grad de Cavaler, cu însemn de pace, „pentru a onora memoria ofiţerilor care şi-au sacrificat viaţa săvârşind acte de devotament excepţional pe timpul îndeplinirii misiunilor încredinţate”, conform decretelor emise de Administrația Prezidențială. Vom reveni cu noi informații pe parcursul desfășurării evenimentelor! Dumnezeu să-i odihnească în pace!