„DIALOGURI FLORALE”, VERNISAJ „AMFORA” – 40 DE ANI DE CREAȚIE

Marți, 9 mai 2023, la Muzeul Național al Marinei Române, începând cu ora 17.00, în Salonul expozițional „Clio” a avut loc vernisajul expoziției de pictură, grafică, goblen și sculptură ,,Dialoguri florale”, organizată sub coordonarea doamnei Nynna Vizireanu, președintele Careului Artelor „Amfora”. Așa cum s-a obișnuit publicul deja, prezentarea lucrărilor a fost realizată de domnul grafician Leonte Năstase.

Cu același prilej, a fost lansat și albumul de pictură ce descrie cei 40 de ani de istorie ai Careului artelor „Amfora” în care sunt prezentate lucrări ale celor care au făcut parte de-a lungul timpului din acest grup, volum coordonat de doamna Alexandrina Macarov.

Expoziția poate fi vizitată până pe data de 28 mai 2023, în programul de vizitare al MNMR. De asemenea, ea va fi deschisă publicului cu prilejul programului internațional „Noaptea Muzeelor” (13/14 mai 2023).