MNMR – CONFERINȚA NAȚIONALĂ DE COMUNICĂRI ȘTIINȚIFICE „DUNĂREA ȘI MAREA NEAGRĂ ÎN SPAȚIUL EUROASIATIC. ISTORIE, RELAȚII POLITICE ȘI DIPLOMAȚIE” – EDIȚIA A-XXVII-A

Muzeul Național al Marinei Române organizează cea de-a XXVII-a ediție a Conferinței naționale de comunicări științifice „Dunărea și Marea Neagră în spațiul euroasiatic. Istorie, relații politice și diplomație”.

La manifestare vor participa profesori, cercetători științifici, muzeografi, experți în patrimoniu cultural, arhiviști, bibliotecari, restauratori și conservatori de la mai bine de 20 de instituții de specialitate din România, precum: Comitetul Român de Istoria și Filozofia Științei și Tehnicii al Academiei Române, Academia Oamenilor de Știință din România, Arhivele Militare Naționale Române, Depozitul Central de Arhivă „Grigore Costandache” Pitești, Comisia Română de Istorie Militară, Asociația Istorică „Dimitrie Cantemir” București, Institutul de Istorie „Nicolae Iorga” al Academiei Române, Muzeul Național al Țăranului Român, Universitatea „Ovidius” din Constanța, Universitatea din București, Universitatea Națională de Știință și Tehnologie Politehnica București, Școala Militară de Maiștri Militari a Forțelor Navale „Amiral Ioan Murgescu”, Liga Navală Română, Asociația Națională Cultul Eroilor „Regina Maria” filiala Constanța, Societatea de Științe Istorice, filiala Constanța, Muzeul de Istorie Națională și Arheologie, Constanța, Asociația Geopolitică „Casa Mării Negre”, Constanța, Biblioteca Județeană „Ioan N. Roman”, Constanța.

În afara comunicărilor de specialitate care se vor susține pe întreg parcursul zilei, vor fi lansate și volume aflate în directă conexiune cu tema manifestării: Florin Lisovschi, Pe Dunăre în jos de la izvoare la vărsare, Accent Print, Suceava, 2023, 284 p. (prezintă dr. Carmen Irène Atanasiu, Comitetul Român de Istoria și Filozofia Științei și Tehnicii al Academiei Române vicepreședinte Liga Navală Română); Valentin Ciorbea, Generalul adjutant Paul Teodorescu (1888-1981). Dimensiunile creativității, Editura Academiei Oamenilor de Știință din România, București, 2023, 357 p. (prezintă prof univ. dr. Valentin Ciorbea, membru titular al Academiei Oamenilor de Știință din România); Dorel Banabic (editor), History of Romanian Technology and Industry, volume 2: Electrical Engineering, Energetics, Transport and Education, Springer, 2023, 321 p. (prezintă conf. univ. dr. Mariana Cojoc, Facultatea de Istorie și Științe Politice, Universitatea „Ovidius” din Constanța); „Anuarul Muzeului Național al Marinei Române-2023”, tom XXVI, Editura Muzeului Național al Marinei Române, Constanța, 313 p. și „Dunărea și Marea Neagră în spațiul euroasiatic. Istorie, relații politice și diplomație”, volumul XI, Editura Muzeului Național al Marinei Române, Constanța, 403 p. (prezintă comandor dr. Marius Laurențiu Rohart, director al Muzeului Național al Marinei Române).

Deschiderea oficială a evenimentului va avea loc vineri, 13 octombrie 2023, începând cu ora 09.00, în Sala de conferințe „Clio” a Muzeului Național al Marinei Române.