Nouă apariție editorială la Muzeul Național al Marinei Române

Astăzi, 20 decembrie 2023, începând cu ora 12:00, în Salonul Expozițional „Clio” al Muzeului Național al Marinei Române, în colaborare cu AOȘR filiala Constanța, a avut loc lansarea volumului „Inginerul dr. Dumitru Manole, vocația comuniunii științifice cu ogorul dobrogean”.

Lucrarea, la care a contribuit un colectiv condus de domnul prof. univ. dr. Valentin Ciorbea, a fost formată din doamna dr. Luminița Stelian, doamna conf. univ. dr. Nicoleta Stanca, și doamna Alexandrina Macarov.

Echipa și-a îndeplinit cu prisosință „misiunea”, reușind să surprindă în paginile volumului segmente din biografia domnului ing. dr. Dumitru Manole, evoluția carierei, principale reușite în domeniul agriculturii pe plaiurile dobrogene și, nu în ultimul rând, contribuția semnificativă a domniei sale la dezvoltarea științei agronomiei în România.

Au luat cuvântul, alături de prieteni și colaboratori ai domnului ing. dr. Dumitru Manole, doamna dr. Andreea Croitoru, din partea gazdelor, domnul prof. univ. dr. Adrian Bavaru (membru de onoare AOȘR) și prof. univ. dr. Valentin Ciorbea (membru titular AOȘR), din partea autorilor volumului.