În anticiparea Zilei Victoriei Revoluției Române și a Libertății, Muzeul Național al Marinei Române a organizat, împreună cu Asociația Națională Cultul Eroilor „Regina Maria”, filiala Constanța, un simpozion dedicat evenimentelor din decembrie 1989 în zona Dobrogei. Auditoriul a fost format în mare parte din elevi și studenți ai Academiei Navale „Mircea cel Bătrân”, ai Colegiului Militar „Alexandru Ioan Cuza” și ai Școlii Militare de Maiștri Militari a Forțelor Navale „Amiral Ion Murgescu”, care au avut prilejul să afle despre contextul Revoluției Române de la dna. dr. Andreea Croitoru, Șefa Secției Istoria Marinei a MNMR și de la dna. C.S. Lavinia Dumitrașcu (Muzeul de Istorie Națională și Arheologie Constanța). Participant direct la desfășurarea evenimentelor din decembrie 1989 la Constanța, col. (rtg.) Remus Macovei, președintele filialei Constanța a Asociației Naționale Cultul Eroilor „Regina Maria”, a prezentat mărturii directe, văzute și trăite în vârtejul Revoluției.